Ażurowe pisanki z wydmuszek krok po kroku

Techniki zdobienia jaj wielkanocnych, dają nam wiele różnych możliwości. Wystarczy jedynie, uzbroić się we właściwe narzędzia. Musimy też przygotować sobie odpowiednie  materiały. Na koniec, przydadzą się też: spora dawka cierpliwości i trochę kreatywności. Efekt końcowy, może zaskoczyć mile nawet nas samych…

Najprostsze do wykonania, są pisanki tradycyjne. Do ich ozdobienia, potrzebne są bowiem jedynie naturalne barwniki. Możemy je – podobnie jak same pisanki – wykonać samodzielnie w domu, bez większego wysiłku.  Nieco więcej wkładu pracy, czasu i zdolności, wymagają od nas ręcznie robione pisankowe karczochy. Podobnie jest w przypadku, gdy chcemy wykonać wydmuszki wielkanocne. Możemy przygotować je na dwa sposoby: tradycyjnie oraz w dość misterny sposób.

Jak zrobić wydmuszkę na Wielkanoc – tą zwykłą tradycyjną? W tym celu, potrzebne będą nam: zwykłe jajo kurze, ostra igła, strzykawka, miseczka.  Tradycyjna wydmuszka powstanie, gdy przekłujemy jajo igłą z obydwu stron tzn. na górze i u dołu. Otwór u góry – węższa część jaja – powinien być dość duży; otwór na górze jaja – szersza część skorupki – powinien być dużo mniejszy. Następnie przykładamy jajo do ust – mniejszym otworem i mocno dmuchamy. W ten sposób zawartość jajka – wyleci większą dziurą. Kolejna czynność to wysuszenie skorupki. Później pozostaje nam już tylko ozdobienie naszej wydmuszki. Musimy jednak być przy tym bardzo delikatni, aby nie zniszczyć skorupki.

Jak już wcześniej zostało powiedziane, możemy też przygotować bardziej misterną wydmuszkę – ażurową.  Oto prosty przepis na to, jak zrobić ażurową pisankę krok po kroku. Do tego, aby powstała nasza ażurowa wydmuszka, potrzebne będą następujące materiały: wydmuszka z jaja strusiego lub gęsiego, miniwiertarka, farba akrylowa (najlepiej biała), konturówki do malowania na szkle (także białe), wybielacz, ołówek.

Pierwsza czynność: przygotowanie wydmuszki. Postępujemy tu tak samo, jak w przypadku tradycyjnej wydmuszki, tylko z nieco większą siłą.

Drugi krok: nanosimy na jajo wzór, który będziemy chcieli wyciąć – np. motywy kwiatowe. Zaznaczamy przy tym miejsca, w których powstanie nasz ażurowy wzór.

Kolejna czynność: wywiercenie otworów według schematu (rysunku).

Następne zadanie: usunięcie błonki ze środka jaja. W tym celu, należy umieścić naszą pustą skorupkę w wybielaczu na kilka godzin.

Krok następny: pokrywamy dokładnie naszą wydmuszkę farbą akrylową. Najlepiej zrobić to dwukrotnie. Wtedy bowiem efekt, będzie jeszcze ciekawszy i bardziej profesjonalny.

Ostatni etap: posługujemy się konturówką. Nanosimy ją na nasze wywiercone otwory. Robimy to w taki sposób, jakbyśmy wykonywali wzory z polewy lukrowej na torcie. Oczywiście musimy pamiętać, by przeprowadzać to zadanie etapami.

Po całkowitym wyschnięciu, możemy zaprezentować nasze dzieło innym. Tak misterna pisanka, jest bardzo czasochłonna. Poza tym, wymaga sporego skupienia i pracy w odpowiednich warunkach. Należy pamiętać o maseczce na twarz. Możemy ją potraktować nie tylko jako wyjątkową ozdobę. Świetnie nada się także na symboliczny wielkanocny prezent. Zatem … do dzieła!