Pisanki z bibuły, origami, decoupage, quillingowe

Jak powszechnie wiadomo, pisanki to tradycyjny symbol wielkanocny. Nasze koszyczki, stoły i domy, mogą w tym czasie przyozdobić kupne czyli już gotowe pisanki. Jednakże dużo większą atrakcję będą stanowiły pisanki własnoręcznie robione i ozdabiane.

Z czego zrobić pisankę wielkanocną, aby zachwyciła zaproszonych gości i w atrakcyjny sposób ozdobiła nasze wysprzątane mieszkanie? Materiałem na tego typu ozdobę, może być teoretycznie wszystko. Można sięgnąć zarówno po mulinę, jak i filc czy styropian. Dobrym pomysłem są również oryginalne pisanki wyszywane, jak i te wykonane ze wstążek (tak zwane karczochy). Wiele podziwu, wywołają też zapewne pisanki z papieru.

Przepis na to, jak zrobić papierowe pisanki, nie jest zbyt skomplikowany. Wiele zależy jednak od tego, na jaki rodzaj materiału zdecydujemy się ostatecznie. Na przykład, bardzo efektownie zaprezentują się z pewnością PISANKI Z BIBUŁY. Aby je przygotować, należy zgromadzić następujące materiały: różnokolorową bibułę, klej wikol, nożyczki, ugotowane na twardo jajka lub wydmuszki. Uwaga! Wersja z wydmuszkami dla osób bardzo sprawnych manualnie i delikatnych. Teraz ważne są kolejne czynności. Pierwszy krok to pocięcie bibuły na paski o szerokości ok.1,5 cm. Następna czynność to zwinięcie bibuły w palcach w niteczki. Kolejne zadanie to owijanie jajek bibułowymi niteczkami. Najpierw jednak, należy nanieść na skorupkę nieco kleju. Kompozycje kolorystyczne – dowolne. Równie ciekawie mogą zaprezentować się PISANKI DECOUPAGE. Aby je wykonać przygotowujemy sobie: jajko styropianowe, biała farba emulsyjna, bezbarwny lakier akrylowy, serwetka z motywem wielkanocnym, kolorowa zwykła farba, różne dodatki pasmanteryjne. A oto instrukcja jak zrobić pisankę decoupage krok po kroku. Pierwsza czynność to pomalowanie jaja białą farbą emulsyjną. Następne zadanie to pocięcie serwetek na szerokie paski. Robimy to w taki sposób, aby wzór był jak najbardziej widoczny. Ważne! używamy tylko jednej warstwy serwetki. Kolejna czynność jaką mamy do wykonania to staranne naklejenie serwetki na jajko. Używamy do tego celu, specjalnego kleju do decoupage, nanosząc go na serwetkę. Kolejny etap pokrycie całości lakierem akrylowym. Później białe puste miejsca, możemy pomalować farbą – najlepiej by była ona zbliżona kolorem do wykorzystanej przez nas serwetki. I etap końcowy to przyozdobienie naszej pisanki w dowolny sposób, na przykład kolorowymi tasiemkami lub też tasiemką z cyrkoniami. Bardzo efektownie zaprezentują się również w roli ozdób wielkanocnych PISANKI QUILLING. Do tego aby wykonać taką ozdobę potrzebne nam będą: różnokolorowe paseczki papieru o grubości 3-7mm, jajko styropianowe, igła, klej, nożyczki. W pierwszej kolejności nawijamy paseczki na igłę i przyklejamy jego końcówkę. Następnie formujemy dowolny kształt i nanosimy na jedną stronę klej. Później przyklejamy nasze paseczki na skorupkę jajka. Robimy to w taki sposób, by całe jajko zostało „obtoczone” quillingową „panierką”. Nieco trudniejsze do wykonania są PISANKI ORIGAMI. Tu potrzebna jest dobra znajomość tej techniki składania papieru. Dlatego też lepiej pozostać przy wcześniej opisanych przykładach.