Wzory pisanek malowanych farbami lub woskiem

Mimo, iż na rynku nie brakuje gotowych ozdób wielkanocnych, to własnoręcznie wykonane pisanki, cieszą najbardziej. Szczególnie, jeśli włożymy w nie sporo wysiłku i staranności. Przykładem czego, mogą być między innymi pisanki ażurowe – prawdziwy majstersztyk wśród tego typu dekoracji wielkanocnych. Równie efektowne mogą okazać się również pisanki batikowe czyli malowane woskiem.

Tego typu ozdoby – jak żadne inne – podkreślają wyjątkowy charakter Świąt Wielkanocnych. Jak zrobić batikowe pisanki? – to nie takie trudne. Wystarczy jedynie przygotować sobie takie materiały jak: ugotowane na twardo jajka lekko ciepłe; farbki do kolorowania jaj (lub tkanin) w różnych kolorach; łyżeczka; igła, szpilka lub mocno zaostrzona zapałka; świeczka; pojemnik na barwnik; rozpuszczony wosk; ołówek. Teraz zobaczmy, jak przygotować pisanki woskowe krok po kroku. Pierwsza czynność jaką robimy to naniesienie na ugotowane jajko – wzorku, który będzie zdobił naszą ozdobę wielkanocną. Najlepiej zrobić to przy pomocy ołówka. Najprostszy wzorek to: narysowanie na skorupce krzyża, następnie dwóch kresek ukośnie przecinających go pośrodku. W efekcie czego powstaje ośmioramienna prosta gwiazdka. Ostatni krok to połączenie ramion gwiazdki i stworzenie rysunku na kształt kwiatka z płatkami o ostrych krawędziach. Następny krok to rozgrzanie wosku do takiej temperatury, by przyjął on całkowicie płynną postać. Będzie nam wówczas łatwiej nakładać wzorki. Kolejne zadanie to namoczenie patyczka z igłą/szpilką lub ostrej zapałki w wosku i wykonanie nim rysunku. Chodzi o to, by jak najdokładniej pokryć nasz szkic. Następny krok to wyschnięcie wosku i zanurzenie pisanki w pojemniczku z barwnikiem. Kolejna czynność to wyjęcie jajka i nałożenie kolejnej warstwy wosku – możemy nim wypełnić na przykład ramiona gwiazdy – kwiatka. Po tej czynności znowu zanurzamy jajko w barwniku – tym razem o innym kolorze lub ciemniejszym odcieniu. Kiedy jajko wyschnie a wosk zastygnie, zapalamy świeczkę i trzymając jajko w okolicy płomienia, usuwamy wosk przy pomocy kuchennego ręcznika i w ten sposób odsłaniamy swój rysunek. Aby jajko ładnie się błyszczało, możemy je na koniec wysmarować masłem lub smalcem, rozcierając je na całej powierzchni pisanki.

Nieco prostsze wydaje się ozdobienie pisanek farbkami. Jak zrobić pisanki malowane farbkami? – to niemal dziecinnie proste. Najpierw przygotowujemy sobie materiały czyli gotowane na twardo jajka; barwniki do jajek (spożywcze lub barwne wywary do kraszanek); farbki do malowania na szkle; ołówek. Pierwsza czynność to ugotowanie jaj na twardo i ich ostudzenie. Następnie przygotowujemy barwniki. Kolejna czynność to włożenie jaj w barwniki a następnie naniesienie na nie szkicu wzorków. Mogą to być na przykład kwiatki lub gwiazdki czy też rysunki palemek. Na koniec nakładamy nasze farbki na szkic. Najlepiej robić to etapami, by wszystko ładnie wyschło.